Mexican deathrock

29. ledna 2013 v 16:29 | Meduza |  Meduza's tips
Už dlouho tu nebyly moje inspirativně pochybné tipy na obskurní hudbu, so here we go.Někteří z vás si určitě stihli všimnout mé náklonosti k deathrocku. Podotýkám, že se mi líbí všechny možné vlny - každý zdroj uvádí sice něco jiného, proto i já napíšu, jak to vidím.

Old school: od konce 70. let a celá 80. léta
První vlna: 90. léta
Druhá vlna/revival: konec 90. let až po současnost

Miluju tuhle hudbu, death-hawky, módu, staré béčkové horrory, kýčovitost, teatrálnost a to, že everyday is Halloween. Sama jsem punkáč mezi goths a goth mezi punkáči. Každou nohou v jiném hrobě, haha.

K mému překvapení (i když ono to vlastně ani nebylo překvapující) jsem zjistila, že i Mexiko má daleko větší deathrockovou scénu než my.

Las Gorgonas
Viz obrázek nahoře. Tihle roztomilí netopýrci mají na kontě demo a dvě řadová alba (Nocturno kaos, Teatro Macabro). Hrají příjemně ukvílený deathrock tak, jak ho mám ráda. Je slyšet, že inspiraci si berou ze Sex Gang Children a Cinema Strange, asi jako všechny novovlné deathrockové kapely.Acid Bats
Tato poměrně nová smečka netopýrů má na svědomí jen demo a jednu řadovku (Exhumacion), ale já doufám, že o nich ještě uslyšíme. Zvukově bych je přirovnala k Jacquy Bitch, Burning Image nebo 1919.Jen mě mrzí, že neumím španělsky a tím pádem pořádně nevím, o čem ty songy jsou....a ono existuje víc deathrockových kapel, které zpívají ve španělštině. Za zmínku stojí určitě formace s názvem Los Carniceros del Norte, ve které je ze všech jmenovaných kapel nejvíc slyšet vliv horrorpunku a The Cramps, Meduza approves. Více info o nich zde.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 29. ledna 2013 v 21:14 | Reagovat

Poznám akurát Acid Bats, takže ďakujem za ďalšie zaujímavé typy na dobrú muzičku.
Ja inak zvyčajne nejako vôbec nesledujem, ktorá kapela je odkiaľ:D

2 Martin Martin | E-mail | 29. ledna 2013 v 21:52 | Reagovat

Acid Bats mi něco říkají - jen si nevzpomenu, odkud je znám. Los Carniceros del Norte jsem zažil naživo a musím říct, že byli nejlepší kapelou dne. A ostatní se doučím. :-) Obecně můžu říct, že na tvém blogu poměrně houfně objevuji kapely, o kterých jsem zatím neměl ani šajna (hlavně ty novodobé). Škoda jen, že se k nám dostávají kapely zastupující žánry post-punk, deathrock, gothic rock, new wave, cold wave, dark cabaret dostávají tak složitě (o jejich nahrávkách nemluvě).
Jinak španělština je super jazyk pro deathrock.

3 Meduza Meduza | Web | 30. ledna 2013 v 16:41 | Reagovat

[1]: To já zas sleduju kolem kapel všechno, problém je v tom, že už jich znám tolik, že v tom všem mám solidní guláš:D

[2]: Jé, tak to ti závidím, že jsi měl možnost vidět Los Carniceros, taky bych moc ráda naživo slyšela fajný deathrock.
Je pravda, že tyhle žánry u nás nejsou populární a vždycky to bude těžký underground. Sice je problém shánět CDčka a info o kapelách, ale mě to hledání baví, je to takový treasure hunt:)

4 Nebožka Nebožka | Web | 1. února 2013 v 15:02 | Reagovat

[2]: Taky jsem je viděla a byla jsem strašně nadšená. Hrozně se mi líbilo, jak jim tam po pódiu běhala zombie s motorovou pilou! Já je viděla na WGT, kdes je viděl ty?

Meduz, a Eyaculación post-mortem, La Peste Negra a Espejos Muertos znáš? Nevím teda, jestli je to zrovna mexický, ale pějou španělsky a jsou famózní. A Naughty Zombies jsou taky super, ale to už asi znáš:)
Btw, nejedeš náááhodou na O Children? 11. 2., Praha.

5 Martin Martin | E-mail | 1. února 2013 v 19:56 | Reagovat

[4]: No, už je to docela doba (ten čas zatraceně běží) - bylo to na Drop dead festivalu v Praze léta páně 2007. Vystupovali tam i Sex gang children, Ausgang, Lene Lovich, Norma Loy, Antiworld, Naughty zombies, Miguel and the Living dead. Můj osobní pocit z kapel byl takový, že staré legendy už nebyly tak legendární, jak by si člověk přál (inu uběhlo cca 20 let od dob jejich největší slávy), za to se objevily kapely nové, které překvapily opravdu příjemně (již zmínění Miguel and the Living dead). Jsou prostě kapely, které jsouse na pódiu cítí jako doma, a naopak i ty, které jsou na pódiu poloviční. Třeba takový Expretus je na CD nadprůměrný, ale na živo byl dokonalý. :-) Bylo srandovní vidět všechna ta goth děvčata, která opouštěla celá smutná klub, ještě než jejich vysněná kapela začala hrát. Inu smůla - vystoupení se o hoďku opozdilo a ony musely být před desátou doma. :-)

[3]: Občas mám taky ten problém. Názvy už mi moc neříkají (nepočítám nejznámější kapely), jsou si často dost podobné, tak si vždy osvěžuji paměť pár skladbami.

Jinak mým snem je vidět a slyšet naživo Christian Death (obě formace). Pamatuji se, že měly jednou hrát obě skupiny společně v Praze nebo v Bratislavě (teď už nevím) a nakonec z toho sešlo. Asi si uvědomili, že by se jim to finančně příliš nevyplatilo.

6 Martin Martin | E-mail | 1. února 2013 v 20:15 | Reagovat

Zde dokládám odkazem:
http://www.youtube.com/watch?v=GB1BFG8o_No
Tomu říkám ideální pódiové vystoupení.

Na to, že se festival konal v Praze, tak tam bylo cca 10 Čechů. Zbytek byli cizinci (Holanďani, Irové, Španělé, Němci). Tehdy se ukázalo, jak je to s tou českou gotickou scénou.
Docela mě štvalo, že bylo plno (člověk si nemohl v klidu zatancovat), navíc místo před pódiem zabrali "kameramani".

7 Nebožka Nebožka | Web | 1. února 2013 v 21:44 | Reagovat

[5]: Aaa, to je zrovna ten ročník, kterej bych si hrozně užila, akorát jsem tehdy o nějakým deathrocku neměla moc páru.
Když už jsme u těch legend, zrovna Sex Gang mě třeba naživo vůbec nebavili, to jsem asi po půlhodině odešla, protože se prostě nic nedělo, bylo to takový utahaný. Možná je to tím, že má člověk až moc velký očekávání, když je to přece legenda!
A to video s Carnicerama - na WGT o dva roky později byli úplně stejně úžasní! Jeden z nejlepších koncertů mýho dosavadního života.
Jinak, česká gotická scéna je bohužel dost metalová, takže to, že na DDF bylo asi tak deset Čechů mě snad ani nepřekvapuje. Tyhle šílený kytary tady zkrátka moc nejedou, nemůžu si pomoct.

8 Martin Martin | E-mail | 1. února 2013 v 22:18 | Reagovat

[7]:Určitě by sis ho užila. Dle mého skromného názoru to byl asi nejlepší ročník. Já měl štěstí, že jsem se seznámil s tímto žánrem trochu hlouběji o rok dříve. Na netu jsem se náhodou zúčastnil jedné debaty. Ta se rozrostla v další, a najednou jsem jel téměř naslepo do Prahy na Nosferatu Night 2007.  No a tím to začalo. Není toho sice mnoho, ale na pár koncertech jsem byl. Bohužel ale platí, že Praha je na gotický žánr periferií Evropy a zbytek republiky periferií periferie. Jsem ze severu Čech a musím konstatovat, že tu není zhola nic. :-) A jelikož už nejsem školou povinný, tak není na dojížďku do Prahy moc čas. V tom mají Pražáci, Kladeňáci atp. obrovskou výhodu. Praha je prostě někde úplně jinde od obchodů, přes kluby, po kulturu obecně.
Abych dokončil myšlenku: tak právě Sex Gang Children mě příliš nenadchli. A dle mého je někteří nováčci strčili hravě do kapsy. Také moc nemusím naživo two witches, Ausgang, Alvaréz Peréz atp. Nemluvě o doplňkových metalových kapelách - to je hned cítit, když přijdou na scénu a začnou hrát, že není něco v pořádku. A člověk raději odchází do předsálí (kdežto mnohé faninky míři k pódiu).

9 Nebožka Nebožka | Web | 1. února 2013 v 23:46 | Reagovat

[8]: Takže taky SGC... Hm, zajímavý.
No, já jsem z Brna, takže úplně kousek to do Prahy taky nemám a dost často mi kazí radost to, že se mnou lidi na všelijaký deathrocky a post-punky nechtějí jezdit. Mám tu hrozně málo známých, co by byli hudebně stejně orientovaní jako já. Ale teď se tam chystám na O Children, protože si prostě nenechám pořád kazit hudební život tím, že nemám s kým jet.
Proti metalu nic nemám do doby, než ho někdo začne cpát na "gothic akce" s patřičnou škatulkou. Takže když se tak stane, taktéž většinou odcházím do předsálí. Tam je to taky slyšet, žejo:)

10 Meduza Meduza | Web | 2. února 2013 v 10:24 | Reagovat

[8]: Já jsem na DD fest hrozně chtěla, ale jakožto student bez příjmů jsem mohla tak akorát šoupat nohama a fňukat.
Jsem z východu Čech a můžu potvrdit, že tu též není nic. Pražákům závidím v tom, jak mají všechno pod nosem (kulturu, obchody, kluby), takže si můžou vybírat jak z bonboniéry.
Proto po škole plánuju hledat práci a byt v Práglu, jelikož už mám tady všeho dost a chci začít pořádně žít.
Doplňkové metalové kapely jsi popsal velice výstižně. Proti metalu nic nemám, ale když jedu na akci, tak tam chci slyšet žánry, které spolu ladí.

[9]: Nebožka, já mít víc peněz, tak s tebou jezdím pořád na pochybné deathrocky a post-punky, protože na tohle tu taky nikoho nemám >.< Na PGT se musíme srazit, já tě zas učešu a pak ovládneme taneční parket:)

Chtělo by to group hug a hrníček horké čokolády pro nás všechny -.-

11 Nebožka Nebožka | Web | 2. února 2013 v 14:56 | Reagovat

[10]: Jo, jo, už aby to bylo, to PGT... !

12 Martin Martin | E-mail | 2. února 2013 v 18:27 | Reagovat

[9]: Jo, trochu to slyšet je, ale alespoň se na ně nemusím koukat, jak točí vlasy. :-)
Brno (potažmo Morava a Slezsko) je na tom s kulturou trochu lépe než Ústecký kraj. Ale samozřejmě to není Praha. S těmi známými, co je post-punk a gotika nezajímají, to máme stejné. Vím, že z Ústí a Děčína jezdí občas na akce do Prahy pár gotiků, ale nejsem s nimi v bližším kontaktu.

[10]: Zcela souhlasím. A mám podobnou zkušenost s tím, že několik mých "známých" z akcí se rovněž na studia nebo po nich přestěhovali do Prahy. Je to celkový trend. Rodné město či kraj jim nic zvláštního nenabízí, tak odchází za lepším (a hlavně kreativním) prostředím. Např. švadleny/návrhářky, které by neměly šanci se uplatnit v ostatních regionech ČR, se přesouvají do Prahy a zakládají svoji soukromou značku, přičemž si je klientela vždycky najde. V Praze se hold koncentruje kapitál. Tady na severu si opravdu málokdo nechá něco ušít na míru. O umělcích výtvarného ražení nemluvě.

Škoda jen, že Prahu (krom té kultury) moc nemusím. Jsem introvertní člověk a na mě je v Praze moc lidí a hlavně turistů. Nějakou dobu jsem dojížděl do Prahy a stačilo mně to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama